Galeria Uffizi

W pobliżu Piazza della Signoria znajdziemy wspaniałą Galerię Uffizi. Całość stanowią trzy połączone ze sobą prostokątne budynki, jeden z nich wychodzi na rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy zewnętrznymi skrzydłami to Piazza degli Uffizi. Galerię zbudował Giorgo Vasari, na polecenie Kosmy I. Nad swoim zleceniem pracował 20 lat (do 1580 roku). W założeniu w Galerii miały mieścić się urzędy administracyjne i sądownicze; stąd nazwa budowli - uffizo, co dla Włochów znaczy "urząd".

Budynki od wewnętrznej strony dziedzińca zaplanowano tak, by na parterze móc umiejscowić otwartą loggię, a na drugim piętrze galerię. W niektórych filarach na parterze znajdują się nisze, w których umieszczono posągi znanych Toskańczyków. W 1971 roku dokonano niesamowitego odkrycia - w zabudowaniach parteru znaleziono pozostałości po romańskim kościele San Pietro Scherraggio, w którym do dziś zachowały się freski Andrea del Castagno.

Na I piętrze mieści się Gabinet Rysunków i Sztychów, którego kolekcję zapoczątkowały gromadzone przez kardynała Leopolda Medyceusza XVI-wieczne zbiory. II piętro skrywa słynna, ulokowana w 45 salach, galeria. Zbiory podarowała miastu w pierwszej połowie XVIII wieku Anna Maria Ludwika z Medyceuszów. Oprócz ufundowanych przez nią dzieł, na tej kondygnacji znajdziemy Archiwum Państwowe, które przechowuje cenne dla Florencji i jej historii dokumenty.

W eksponowanych w Galerii zbiorach większość stanowią obrazy szkół włoskich i flamandzkich. Możemy tu podziwiać m.in. trzy ołtarze przedstawiające ukoronowanie Marii (dzieła Cimabue, Giotto, Duccio), Świętą Alegorię autorstwa Giovanni Belliniego, dzieło Michała Anioła obrazujące Świętą Rodzinę, a nawet jedną z prac Rubensa - portret Izabelli Brandt. Wielbiciele talentu Leonarda da Vinci będą zachwyceni możliwością zapoznania się z wieloma obrazami, których był współtwórcą - np. Zwiastowanie, Chrzest, szkic Pokłonu Trzech Króli.

Znajdziemy też tutaj dzieła takich artystów, jak Tycjan, Rafael, Van Dyck, Rembrandt, Caravaggio. Gratką dla miłośników sztuki z pewnością jest galeria autoportretów słynnych malarzy, m.in.: Berniniego, Rembrandta, Rubensa, Van Dycka, Delacroixa i wielu innych.

W salach obok kolekcji starożytnych rzeźb zobaczysz także gobeliny, m.in. 8 brukselskich arrasów, utkanych według projektu Lukasa de Herre.

Miłą niespodziankę dla zwiedzających Galerię Polaków stanowią wizerunki polskich władców i książąt. Zobaczymy tu portrety: Zygmunta I, Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana III Sobieskiego, Augusta II i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wśród miniatur znajdziesz z kolei portrety: Henryka Walezego, Stefana Batorego, Teresy Lubomirskiej i Heleny Radziwiłł.