Piazza della Signoria

Piazza della Signoria to plac w centrum Florencji, który budowano od XII do XIV wieku. Mógł powstać dzięki wyburzeniu domów, które należały do rodzin gibelinów. Plac otacza szereg pałaców i służy ciekawej ekspozycji wspaniałych rzeźb - to sprawia, że ten Piazza jest uwielbiany przez turystów. Chyba najważniejszą budowlą na placu jest Pałac Vecchio, leżący w północnej jego części. Przed pałacem warto przystanąć przy fontannie Neptuna, zaprojektowanej przez Bartolomeo Ammannatiego - to wspaniała rzeźba wykonana z białego marmuru. Postać Neptuna ciągnie powóz zaprzęgnięty w... koniki morskie. Na Placu znajdziemy też rzeźbę Dawida, a właściwie kopię oryginalnego dzieła Michała Anioła (oryginał w drugiej połowie XIX wieku przeniesiono do muzeum - Galerii dell'Academia).

Na lewo od fontanny Neptuna napotkasz konny posąg Kosmy I - imponujące dzieło Giambologni. Kamienny Kosma I stoi na cokole, który zdobią płaskorzeźby prezentujące dokonania księcia, założyciela rodu Medyceuszy.

Jeśli Twoją uwagę zwróci sąsiadująca z fontanną marmurowa płyta, wiedz że wmurowano ją w miejscu rozpalonego przez Savonarolę "ogniska próżności" i stosu, na którym został on spalony.