Kościół Santa Maria Novella

Na florenckim placu Piazza Santa Maria Novella stoi dominikański kościół tego samego imienia. Zbudowano go na miejscu oratorium pod wezwaniem Marii Panny Patronki Winnic. Na pomysł wybudowania gotyckiej bazyliki wpadli w 1246 roku dwaj zakonnicy - Sista z Florencji i Ristora z Campi. Nawy świątyni były gotowe po 33 latach, ale budowę całego kościoła zakończono w drugiej połowie XIV wieku. Sukces ten przypadł na ostatniego "kierownika budowy" - Jacopa Talentiego, jednak osobą całkowicie odpowiedzialną za przebudowę fasady świątyni jest Leon Battista Alberti, który pracował nad nią przez 14 lat.

Elewację kościoła pokrywają płyty zielonego, białego i różowego marmuru. Nawa główna łączy się ze znacznie niższymi nawami bocznymi poprzez dwie spore woluty, które ograniczają górną, zwieńczoną tympanonem część elewacji. Takie rozwiązanie rozpowszechniło się w renesansie i baroku (tzw. esownice Albertiego). Poniżej dużego okna, które umieszczono w górnej części elewacji, znajduje się wielki portal, który zdobią herby rodziny Rucellich, mecenasów kościoła.

Do prawego boku świątyni "przyklejone" jest murowane ogrodzenie, zdobione zielono-białą arkadą. Za nim mieści się stary, przyklasztorny cmentarz. Z kolei do lewej ściany kościoła przylega romański krużganek pochodzący z 1350 roku, a zdobią go freski Paola Ucella, przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. Poprzez Mały Krużganek Zmarłych łączy się on bezpośrednio z Dużym Krużgankiem, który otacza wirydarz. Na wszystkich krużgankach możesz podziwiać freski malarzy flamandzkich z XV i XVI wieku.

Wnętrze bazyliki skrywa w sobie wiele bezcennych dzieł sztuki, z XIV, XV i XVI wieku. np. jedną ze ścian nawy zdobi fresk przedstawiający Trójcę Świętą, autorstwa Tomassa Massaccio z pierwszej połowy XV wieku.

Kiedy już będziesz w kościele Santa Maria Novella, warto żebyś zwrócił uwagę na pomnik na nagrobku Beaty Villona (autorstwa Rossellino), popiersie św. Antoniego i nagrobek biskupa Fiesole (Tino di Camaino), Cud Jezusa (twórcą jest Agnolo Bronzino) i freski z życia Jana Chrzciciela i Madonny (projekt Domenico Ghirlandaio) - znajdziesz je w kaplicy Tornabuonich.